Про школу

Головна » Про школу   


               Історія школи села Стрільники

У селі Стрільниках в 1875 році, коли була побудована православна церква, було відкрито церковнопарафіяльну школу на кошти громади. Деякий час кінця ХІХ ст. у цій школі вчителювала дочка священика Юліанія Никитюкова. Пізніше тут вчителював сільський дяк Лосінський. Школа спочатку знаходилась в сільській управі в її другій частині. Заняття проводилися в одному приміщенні разом з трьома групами навчання. В групі першого року навчання було 15-20 учнів, а в групі другого року навчання – 10-15 учнів і в групі третього року навчання 8 – 10 учнів, всіх у школі навчалося 30-40 учнів. В школі вивчали російську мову, арифметику, закон Божий, катехізис. Пізніше (на думку місцевого краєзнавця  Кострубея П.В. у 1903 р.)на кошти громади було збудовано школу з цегли, під жерстю нове приміщення, яке звалося «червона школа». Це приміщення було поділено на дві частини. В одній з них жив учитель, а в другій була класна кімната, на 30-40 учнів. Учитель був присланий від держави і першим таким учителем був Орел Степан Омелянович, виходець із попівської сім’ї. Навчання в школі починалося з листопада місяці і закінчувалося в квітні, екзамени здавала лише четверта група до 15 травня, канікули були одні – новий рік і Різдво. Школа в цей час була під цілковитим впливом сільської церкви та попа Гапановича Арсенія, який сам особисто в школі читав «Закон Божий». Сам учитель Орел Степан Омелянович був релігійною людиною, добрим співаком і диригентом. Під його керівництвом  з  учнів школи був організований  церковний хор, який існував до закриття сільської церкви. В учителя Орла С.О. був помічник. Це був син сільського багатія Муляр Яків Фомич. В класі стояли в чотири ряди парти, за які вміщалося по 8 учнів по групах. З усіма групами проводилось заняття одночасно. Одна група читала, друга писала, третя розв’язувала задачі, а четверта вчила «Закон Божий». В 1910 році Орел С.О. висвятився на священика і виїхав із села. На його місце було призначено молодого, енергійного вчителя  Шкурина Макара Антиповича, який прибув із своєю дружиною Ніною Львівною, яка теж була вчителькою. У 1914 році у зв’язку з початком першої імперіалістичної війни Шкурина мобілізовано на фронт і призначено вчителем Корніч Євгенію Боніфатіївну.

У 1923 році у Стрільниках відкрито початкову трудову школу, яку очолив Шкурин М. А. У 1930 році початкову трудову школу було реорганізовано у семирічну. В 1933 р. директором школи було призначено Сірого Миколу Семеновича. Крім нього в селі працювало 12 вчителів.

Під час окупації села румунами було дозволено відкрити школу. Навчання проводилось по старих програмах, було введено «Закон Божий» та історію стародавнього завіту. В школі була знята з програми російська мова, на її місці було введено 4 години на тиждень німецької мови.

Після Другої світової війни відновлено семирічку. Перші післявоєнні випускники: Бербега Катерина Митрофанівна, Фаїна Галина Мойсеївна, Венцковська Рима Михайлівна, Семенюк Катерина Йосипівна поступили і успішно закінчили Тульчинську педагогічну школу і стали вчителями Стрільницької школи. У 1952 – 53 навчальному році було відкрито Стрільницьку середню школу, де навчалось 272 учні. Першим директором Стрільницької середньої школи був призначений Єгоров Іван Іванович, завучем – Шевчук Олексій Лук’янович. З 1953 року директором школи став Грицюк Герасим Григорович. В 1954 – 55 навчальному році Стрільницька середня школа працювала на повну потужність, в її складі вже було всі 10 класів, де навчалось 257 учнів. В середню школу з року в рік приходили навчатись учні не тільки з с. Стрільники, а й з сусідніх сіл Круги, Лопатинець, Бушинки, Гути Бушинецької. Середня школа проіснувала до 1960 року. В 1960 – 61 навчальному році Стрільницька школа перетворилась на восьмирічну, в якій навчалося 194 учні. Крім денної школи в 1963 – 64 навчальному році при Стрільницькій школі було утворено вечірню середню школу, директором якої був Кострубей П.В.

         2 лютого 1965 р. в школі засвітилась перша електрична лампочка. Провідним гуртком у школі був фізичний гурток, яким керував учитель Кострубей П.В. У 1968 – 69 навчальному році, коли директором Стрільницької школи був призначений Мазур Василь Мефодійович, був організований радіовузол. Для школи було закуплено кінопроектор КПШ, підсилювач низької частоти магнітофон. Гуртківці під керівництвом учителя фізики Кострубея П.В. взялися за роботу. Було зроблено проводку по класах, учні позносили і полагодили старі динаміки і розставили їх по класах, учительській і на дворі. У 1970 – 71 навчальному році при школі було утворено групу продовженого дня, в яку входили учні першого і другого класів у кількості 55 учнів.

В 1975 – 76 навчальному році розпочато добудову восьмирічної школи.

 В 1977 – 78 навчальному році Стрільницька восьмирічна школа прийняла до свого складу учнів ІV – VІІІ кл. Лопатинецької восьмирічної школи, яка згідно рішення райвиконкому була закрита, як мало чисельна школа.

Директори школи  Мазур Василь Мефодійович 1968 – 1979 рр.

Фартушний Анатолій Володимирович 1981 – 1983 рр.

Попадюк  Микола Гаврилович 1984 – 1986 рр.

Калуцька Людвіга Віталіївна 1986 – 1989 рр.

Лук’янов Анатолій Леонідович з 1989 до тепер.

У 1989 році утворився 9 клас і Стрільницька школа стала називатися Стрільницькою неповною середньою школою. Школу очолив Лук’янов А.Л.